Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Kategorie bojových jednotek

 

Výzbroj Aliance byla na počátku jejího vzniku různorodá, ale operační nutnost donutila generální štáb omezit počet variací bojové techniky a koncentrovat se na méně druhů. Základem výzbroje, která se začala vyrábět ve velkém množství, se tak stala převážně standardizovaná výzbroj NATO.

 

 1. Pěchota
  Její hlavní výhodou je schopnost pohybovat se v lese a tím překvapit nepřítele. Les je však velmi nebezpečný terén, kde je viditelnost velmi omezená a pokud narazíte na silnou koncentraci nepřátelských jednotek, tak se z lovce snadno může stát kořist. Dále se ze všech jednotek nejrychleji zakopává, čímž si značně vylepšuje obranu. V otevřeném souboji je však velice zranitelná a proti těžkým jednotkám nepřítele často nemá naději.

 2. Obrněné transportéry
  Jde o lehká útočná vozidla, která vynikají především velikou pohyblivostí. Jsou tedy dobře použitelná na průzkum a boj s pěchotou. Jejich nevýhoda spočívá ve slabší obraně a nemožnosti pohybovat se lesem.

 3. Tanky
  Jednotky se silným útokem i obranou. Jsou primárně určeny pro boj s nepřátelskými těžkými jednotkami. V porovnání s transportéry však poněkud ztrácejí na mobilitě a pomaleji se také zakopávají. Přirozeně také nemohou jezdit skrz les.

 4. Dělostřelectvo
  Jeho hlavní výhodou je veliký dostřel. Dokáže střílet přes kopec a to i na jednotky, které samo nevidí. Je tedy ideální v kombinaci s radarem či hummerem. Má také vysoký útok vůči zdím a ostatním objektům. Jeho nevýhoda však spočívá v téměř nulové obraně, kdy je tato jednotka omezena tzv. minimálním dostřelem, takže nedokáže střílet na velmi krátké vzdálenosti. Stejně tak dělostřelectvo není schopno střílet z žádných šikmých ploch a pohybovat se lesem.

 5. Protivzdušná obrana
  Primárně je určená pro sestřelování nepřátelských vzdušných jednotek. Dokáže střílet i na pozemní jednotky, nicméně účinnost tohoto útoku je značně slabší. Taktéž nemůže jezdit skrz les.

 6. Radary
  Velmi užitečné jednotky s obrovským dohledem. Žádná jiná jednotka se jim v tomto ohledu nemůže rovnat a je proto ideální umístit radar někde na vrchol kopce. Nevýhody jsou však značné. Tato jednotka nemůže na nepřítele nijak útočit a je velmi zranitelná. Dále také potřebuje určitý čas na aktivaci a následnou deaktivaci. A stejně jako ostatní se nemůže pohybovat lesem.

 7. Vzdušné jednotky
  Jejich největší výhodou je, že terén přirozeně nijak neovlivňuje jejich pohyblivost, ani dohled, což se současně vysokým dostřelem z nich dělá účinného průzkumníka, schopného zároveň nepříteli způsobit citlivé ztráty. Na tyto jednotky samozřejmě platí útoky pouze od střeleckých jednotek nepřítele.

 8. Nezařaditelné jednotky
  Patří sem jednotky, které nelze přímo zařadit do žádné z uvedených kategorií. Jsou to jednotky, jako je např. Hi-Tech pěchota, která se může pohybovat po zemi i ve vzduchu.